Trwałe ogrodzenia z drewna

Trwałe ogrodzenia z drewna

Nieodpowiednio zabezpieczone ogrodzenia drewniane szybko się niszczą i mogą bezpowrotnie stracić swój pierwotny urok i właściwości. Decydując się na zastosowanie drewna na ogrodzenie warto poznać sposoby konserwacji i pielęgnacji takiego ogrodzenia. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące ogrodzenie z drewna należy rozpocząć od właściwego i starannego przygotowania materiału na ogrodzenie, ponieważ od tego zależy efekt końcowy naszych prac. Przed zastosowaniem produktów do ochrony i dekoracji ogrodzeń z drewna niezbędne jest sprawdzenie, czy drewno jest czyste, suche i czy nie nosi śladów biokorozji. Dopiero po zakończeniu obróbki drewna na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, zwłaszcza w przypadku surowego drewna ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu technicznego, który zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz insektami. Gdy zabezpieczymy już nasze ogrodzenie przed rozwojem biokorozji, należy nanieść kolejne preparaty, które zabezpieczą je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli chcemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, powinniśmy zastosować bezbarwny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu określonego koloru, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym przypadku preparat konserwujący wsiąknie w drewno, zabezpieczy ogrodzenie od wewnątrz, ale nie utworzy na jego powierzchni ochronnego filmu. Zabezpieczone w ten sposób ogrodzenie pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej i trwalszej ochronie ogrodzenia, powinniśmy zastosować lakierobejcę. Lakierobejca utworzy na powierzchni malowanego ogrodzenia lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu zabezpieczy ogrodzenie przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.

Jak widać aby ogrodzenia z drewna były trwałe trzeba poświęcić im wiele uwagi i troski. Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrodzeń plastikowych. Ten typ ogrodzeń jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne dzięki czemu nie wymaga konserwacji. Ogrodzenia PCV nie podlegają także biokorozji dlatego służą swoim właścicielom przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *